قلعه حیدر آباد خاش
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
قلعه حیدر آباد خاش
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیشهرستان خاشقلعه حیدر آباد خاش

تعداد بازدید : 587
نویسنده پیام
mehran آفلاین
کاربر انجمن

ارسال‌ها : 191
عضويت : 23 /7 /1392
محل زندگي : خاش
سن : 20
تشکر ها: 17
تشکر شده : 18
قلعه حیدر آباد خاش
قلعه "حيدرآباد" در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاريخي مهم شهرستان خاش به شمار می رود. اين قلعه درسال۱۹۲۰ميلادي (۱۲۹۹ ه.ش) توسط شخصي به نام "عيدوخان" ساخته شد و تا سال۱307 ه.ش به عنوان محل سكونت همين شخص و خانواده اش مورد بهره برداري قرار گرفت. بعدها از اين قلعه به عنوان محل نگهداري آذوقه و مهمات نيروهاي انگليسي به سرپرستي ژنرال داير استفاده شده است. عمده مصالح بكار رفته در قلعه خشت خام و كاهگل است و داراي برج ها و طاق هاي هلالي زيبايي است كه توسط سازمان ميراث فرهنگي مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته است. نقشه اصلي قلعه حيدرآباد به صورت مستطيل بوده كه با اضافه شدن چند اتاق و ديوار در قسمت جنوب شرقي آن نقشه بنا به ذوزنقه اي شكل تبديل شده است.
در ساخت و تكميل اين بنا از تزيينات معماري خاصي بهره گرفته نشده، تنها تزيينات كنگرهاي شكل نيم دايرهاي متمايل به بيضي، تيركش هاي تعبيه شده در قسمت فوقاني حصار خارجي، تزيينات كادربندي اتاقك هاي نگهباني بالاي سر در ورودي ها، خشت چيني نيم دايره اي، قوس سردر ورودي اتاق هشت ضلع غربي حياط مركزي بخش سوم قلعه و تزيينات كاربردي آن از عناصر تزيين معماري اين اثر مي باشد.
پس از اينكه قلعه به صورت نيمه مخروبه رها شد؛ سازمان ميراث فرهنگي استان سيستان و بلوچستان اقدام به مرمت و بازسازي آن كرد و هم اينك از بخش سوم آن كه مورد مرمت قرار گرفته به عنوان پاسگاه انتظامي حفاظت آثار تاريخي استفاده مي شود. همچنين اكنون از بخش شمالي معماري و قسمتي از معماري بخش دوم اتاق هاي ضلع غربي حصار، روستاييان منطقه به عنوان محل نگهداري دام و انبار علوفه استفاده مي كنند.

امضای کاربر : داشتن یه حامی شیرین ترین چیز تو زندگی آدمه چه زن باشه،چه مرد.
سه شنبه 19 آذر 1392 - 10:16
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
irandegani آفلاین


ارسال‌ها : 230
عضويت : 20 /6 /1392
محل زندگي : ...
سن : 23
تشکرها : 37
تشکر شده : 24
پاسخ : 1 RE قلعه حیدر آباد خاش :
جالبه

چهارشنبه 27 آذر 1392 - 09:06
ارسال پیام وب کاربر نقل قول تشکر گزارش
sdamani آفلاین
کاربر انجمن

ارسال‌ها : 22
عضويت : 27 /6 /1392
تشکرها : 5
تشکر شده : 5
پاسخ : 2 RE قلعه حیدر آباد خاش :
تنکس داداش ‏‎ ‎

چهارشنبه 27 آذر 1392 - 17:44
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ